Menu
Ke stažení
Odkazy
Kontakty

ArchiFF: Filda kontra plagiáty

Autor: admin - Úterý, 13.10. 2009 - 20:04:52

Na aktuální téma akademického opisování jsme pro říjnovou rubriku ArchiFF časopisu FFakt zalovili v archivech. Pokud vás zajímá, jak dopadl případ marxleninských skript, jejichž části se objevily jako součást jedné diplomky z osmdesátých let, přečtěte si celý článek.



 Opsaná marxleninská skripta místo diplomky

Odevzdat cizí text jako vlastní práci z filosofie zkusila na fakultě letos před prázdninami jedna doktorandka. Přišli jí na to – a ona sama vzápětí studium ukončila. Další podobný případ vyřešila podmínečným vyloučením disciplinární komise. Plzeňská právnická fakulta má zase kvůli plagiátům svých kantorů národní ostudu... Z archivů proto na aktuální téma akademického opisování vybíráme dokumenty k případu, který se před třiceti lety stal na jedné z nejdůležitějších kateder fakulty.

Katedra marxleninské sociologie patřila k těm, kde se ideologie do studentů ládovala horem dolem. Spolu s katedrou vědeckého komunismu a katedrou marxleninské filosofie tvořily líheň nositelů těch nejsprávnějších myšlenek, v tehdejším slovníku „kvalifikovaných kádrů, důkladně připravených vědeckých pracovníků a učitelů vědeckého světového názoru, kteří jsou sami schopni aplikovat marxleninismus a jsou si vědomi své odpovědnosti před stranou i lidem.“

Knihovník objevitel...

„Leninismus – nová etapa ve vývoji marxistického sociologického myšlení“ byla jedna z běžných diplomek. Student ji úspěšně obhájil v roce 1981 a práce pak skončila ve fakultní knihovně. Tam ovšem v důsledku kádrové nepohodlnosti „skončil“ odsunutý i sociolog Miloslav Petrusek, což osud zmíněné diplomky zkomplikovalo.

Petrusek při katalogizování s překvapením zjistil, že ta práce nápadně připomíná zbrusu nová skripta Antonína Vaňka, šéfa katedry. Jmenovala se „Úvod do dějin marxistického sociologického myšlení“ a když Petrusek sepsal totožná místa, vyšlo mu to na čtyřiačtyřicet stránek úplně stejného obsahu.

Dokumenty z archivů vypovídají, že v půli roku 1982 obvinil z opisování zasloužilé straníky. Antonín Vaněk si vysloužil ostruhy v sedmdesátých letech na Byru ÚV KSČ, odkud řídil čistky na vysokých školách a z pozice šéfa katedry v osmdesátých letech se postupně propracovával výš a výš – před sebou měl kariéru prorektora UK a také děkana filozofické fakulty (1986-1989). I student podepsaný pod diplomkou je hodnocen velmi kladně: pilný, angažovaný externista. „Forma externího studia byla doporučena proto, že jde o stranického pracovníka, který vykonává funkci vedoucího sekretariátu na OV KSČ v Jičíně,“ píše se v reakci na Petruskův podnět. Ani soudruzi ovšem při prošetřování celé kauzy nemohli než konstatovat, že desítky stran diplomky a skript se shodují slovo od slova. Vyhodnotili to ale jako plagiát?

...knihovník narušitel

Kdeže. Inkriminovaná skripta vyšla až na konci prázdnin, v září – student z nich de facto neměl jak opisovat. Identické pasáže jsou vlastně jen úvodem k jádru dvěstětřicetistránkového textu. Práce rozsahem překračuje běžné nároky kladené na diplomky a navíc jde o téma velmi angažované… Tyto vynalézavé argumenty korunuje vysvětlení původu totožných desítek stran diplomky a skript: „Tuto okolnost si katedra vysvětluje tím, že dala souhlas, aby si studenti formou svépomoci zpracovávali těsnopisné zápisy z přednášek.“

Ve výsledku si student vysloužil jen výtku, že přednášky neuvedl jako zdroj použité literatury. Zato Petrusek si od děkana vysloužil důraznější reakci: byl dotázán, jaké politické pohnutky ho vedou k tomu, aby špinil dobré jméno poctivého a čestného soudruha...

Katka Volná


zari-9.jpg

Plagiátor, nebo znalec těsnopisu? Své lidi si strana před nařčením obhájí… Zdroj: Archiv UK, fond FF KSČ, karton 161

 
Související odkazy
· Více o tématu
· Další články od autora admin
Kontakty
Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek