Menu
Diskusní fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontakty
Multimedia
Odhlášení
Kdo je online
V tuto chvíli je 16 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Jak bádají o prověřených univerzitách v Německu?

admin | Sunday, 30.05. 2010 - 13:02:30 , 2591 čtenářů

Konference  "Represe, opozice a odpor na vysokých školách v sovětské okupační zóně a v NDR" se konala v Berlíně v druhé půli května. Jakub Jareš z našeho týmu si jel dvacítku německých historiků a doktorandů poslechnout. "Konference reprezentovala pouze "totalitární" proud historiografie, který věnuje hlavní pozornost konkrétním případům perzekuce, příběhům pronásledovaných, vězněných a často i popravených studentů a akademiků," píše Jareš ve své zprávě s tím, že toto úzké zaměření na represi a odpor bylo důvodem, proč se konference odmítli zúčastnit editoři šestisvazkových dějin Humboldtovy univerzity. Více zde.    

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Nenápadné zlo „Slávečků“ a fantom Rzounek

KatkaVolna | Thursday, 07.01. 2010 - 09:28:39 , 4780 čtenářů

Třídní interpretace Máchova Máje. Charakter motýlího letu, který určuje, jak moc je báseň marxistická. I to byla realita výuky na literárněvědné katedře bohemistiky před Listopadem. Prazvláštní poměry plné ideologických žvástů ožívají v knize „Tato fakulta bude rudá! Katedra české literatury očima pamětníků a v dokumentech“, jejíž prezentace proběhne ve středu 13. ledna v pět odpoledne – přímo na hlavní budově, v místnosti 104.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Cena Jana Opletala a výzkum

admin | Monday, 16.11. 2009 - 23:17:45 , 3296 čtenářů

Při udělení Ceny Jana Opletala pro období 2009-2011 hrál roli výzkum mechanismů činnosti KSČ na FF UK. I on patří mezi důvody, proč 17. listopadu tuto cenu převezme Katka Volná. Více na stránkách fakulty a Studentské komory Rady vysokých škol

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

1989: Zlom, nebo jen terénní nerovnost?

KatkaVolna | Saturday, 07.11. 2009 - 13:43:54 , 2270 čtenářů

V aktuální rubrice ArchiFF časopisu FFakt jsme udělali mezisoučet a zajímalo nás, co pro fakultní vývoj znamenal "sametový a přelomový" Listopad před dvaceti lety. Výsledek nepřináší důvod k oslavám. Jde totiž o sáhnutí na samet, který dnes drhne. 

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

1949: Revoluce na fakultě požírá své děti

KatkaVolna | Sunday, 01.11. 2009 - 15:09:49 , 3625 čtenářů

Šedesátileté ohlédnutí do minulosti FF UK otiskla loni dubnová rubrika ArchiFF časopisu FFakt. Článek od té doby získal na aktuálnosti nejen "výročním" rokem 2009, ale dalšími tématy: případ Milana Kundery chronologicky navazující na dění z našeho článku rozviřují média víc než rok; a případ parodování Vítězslava Nezvala ožije ve vzpomínkách pamětníků z katedry české literatury, které knižně vyjdou ještě v tomto roce. Přečtěte si o tom.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

ArchiFF: Filda kontra plagiáty

admin | Tuesday, 13.10. 2009 - 20:04:52 , 3295 čtenářů

Na aktuální téma akademického opisování jsme pro říjnovou rubriku ArchiFF časopisu FFakt zalovili v archivech. Pokud vás zajímá, jak dopadl případ marxleninských skript, jejichž části se objevily jako součást jedné diplomky z osmdesátých let, přečtěte si celý článek.

Hodnocení článku: 3 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Zkoumaná fakulta v programu podzimních konferencí

admin | Wednesday, 16.09. 2009 - 16:14:41 , 2105 čtenářů

Ve pátek 18. září vystoupí Matěj Spurný a Katka Volná s příspěvkem Otřesy a strategie přežití v akademickém prostředí. Filozofická fakulta UK v časech přerodu na konferenci 1989-2009: Společnost. Dějiny. Politika, kterou v Liblicích pořádá Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Ve středu 14. října vystoupí členové badatelského týmu na konferenci Možnosti a meze výzkumu dějin vysokého školství po roce 1945 na Filozofické fakultě univerzity v Hradci Králové s příspěvky Intelektuálové v osidlech normalizace. Metodologické poznámky k možnostem výzkumu vysokoškolského prostředí na příkladu FF UK (Matěj Spurný), Působení StB na akademické půdě v době tzv. normalizace: realita, spekulace a limity zkoumání. Teze k situaci na Filozofické fakultě UK (Katka Volná), a Co rozhodovalo o přijetí na vysokou školu během tzv. normalizace? Praktická sonda do přijímacího řízení (Jakub Jareš).

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Další ohlasy na Prověřenou fakultu

KatkaVolna | Friday, 12.06. 2009 - 09:45:36 , 2338 čtenářů

Krátký text o knize napsal Filip Pospíšil do časopisu A2 a Hana Střítežská do Literárních novin. Edici dokumentů představila televizní literární revue Třistatřicettři (41. minuta). Na webu se publikaci věnoval Miroslav Sígl a také Hana Farná. V časopise Dějiny a současnost vsadil Prověřenou fakultu do "inkvizitorské knihovničky" Martin Nodl a v aktuálním "kádrovacím" čísle Dějin a současnosti knihu recenzuje Vítězslav Sommer. Na konci června knihu v Lidových novinách posoudil Martin Groman, v Literárních novinách ji zmínila Lucie Cviklová a v tematickém článku čísla pod názvem  "Archivy jako zbraň" se k ní vyjádřili redaktoři Respektu. Knihu hodnotí šifra -vb- v Listech a na svém blogu o ní píše Olga Richterová, která zároveň připravila se členy týmu rozhovor v časopise Bratrstvo (str. 20 a 21). (Články se zobrazí po rozkliknutí odkazu.)

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

1. máj: Strach nepřijít na Letnou

KatkaVolna | Friday, 22.05. 2009 - 10:44:11 , 2295 čtenářů

Majáles, který se letos konal den před prvomájovým svátkem práce, je dokladem toho, že studenti rádi vydatně slaví. Nepotřebují k tomu mávátka a transparenty s nadiktovanými hesly, ani dohled strany, která přepočítává, kolik jich na oslavy dorazilo. V čem to na fildě bylo za normalizace jiné, popisuje článek z ArchiFFu v květnovém FFaktu.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Fotoreportáž z Krásných ztrát

admin | Monday, 27.04. 2009 - 08:28:27 , 2967 čtenářů

Na představení edice dokumentů Prověřená fakulta 20. dubna v Krásných ztrátách dorazily desítky lidí, mezi nimi i děkan zkoumané fakulty Michal Stehlík, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl či ministr školství Ondřej Liška. Z fakultního osazenstva bylo v publiku možné rozpoznat především silnou "buňku" Archivu UK, několik rusistů a jednotlivé zástupce bohemistiky a hudební vědy. Více fotografií z akce najdete zde.

kul.gif

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek
43 článků (5 stránek, 10 článků na stránku)
[ 1 | 2 | 3 ]
Přejít na:
Anketa
Má smysl zkoumat KSČ na Filosofické fakultě UK?

Ne, KSČ na fakultě nebyla nijak důležitá.
Ne, minulost je lépe nechat spát.
Snad ano, jen není jasné, kdo k tomu je oprávněný.
Ano, je to zatraceně potřeba.Výsledky
Další ankety

Účastníků 555
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

O registraci můžete požádat zde.Design layout by Jakub Dubec and Michal Krajcirovic.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.23 sekund