Menu
Diskusní fórum
Ke stažení
Odkazy
Kontakty
Multimedia
Odhlášení
Kdo je online
V tuto chvíli je 14 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

Prověřená fakulta v médiích

admin | Tuesday, 21.04. 2009 - 19:03:53 , 2288 čtenářů

TISK
Čerstvé edici dokumentů o KSČ na FF UK se věnují Lidové noviny v článku Jany Machalické a Mladá fronta DNES na celostránkovém prostoru pražské přílohy v článku Roberta Oppelta.

AUDIO/VIDEO
Český rozhlas 3 - Vltava přinesl rozhovor rozhovor Jindřicha Bálka s dvěma autory Prověřené fakulty. Edice dokumentů na několik minut pronikla také do České televize v pořadu Události, komentáře (30. minuta) a na web ČT24; na ČT 24 také odvysílali rozhovor s Matějem Spurným a Klárou Pinerovou. V Kritickém klubu Jana Rejžka  na ČRo 6 o edici dokumentů celých šest minut hovořil Vladimír Just (začíná v 23. minutě).

WWW
V elektronických médiích se několik pohledů do dokumentů z vydávané knihy objevuje na serveru Aktuálně.cz v článcích Pavla Barocha o přijímačkách a o posudcích, proběhl zde také on-line rozhovor s Katkou Volnou. Krátkou anotaci přinesla Eva Šinkovská na Regionalistu. Nahlédnutí do knihy přes dokumenty o přijímacích zkouškách od Jiřího Šťastného najdete na serveru iDNES.cz. Reportáž z pondělní prezentace knihy přinesl server UKáčko.cz, kde již dříve vyšel rozhovor s Katkou Volnou o celém výzkumném projektu. Časopis i-Forum zveřejnil rozhovor "Každý na každého něco ví" s Matějem Spurným. O Prověřené fakultě se zmiňuje i ČTK a Jan Čulík na Britských listech; Josef Brož tamtéž nabízí stručné zhodnocení edice i projektu.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Právě vychází: PROVĚŘENÁ FAKULTA

KatkaVolna | Saturday, 11.04. 2009 - 20:37:20 , 4482 čtenářů

Badatelský tým vydává edici dokumentů PROVĚŘENÁ FAKULTA. KSČ na Filozofické fakultě UK v letech 1969-1989. Téměř stovka dokumentů z doby normalizace vychází za přispění grantových peněz Filozofické fakulty UK, Univerzity Karlovy a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Prezentace publikace proběhne v pondělí 20. dubna ve 14.00 v kavárně Krásný ztráty, Náprstkova 10, Praha 1. Více o knize zde.

3D-KSC.gif

Hodnocení článku: 3 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Co říkají dokumenty z Prověřené fakulty?

KatkaVolna | Saturday, 11.04. 2009 - 19:42:53 , 2259 čtenářů

S. Křepeláková uvedla, že tzv. Chartu 77 podepsala i řada historiků. Zdůraznila, že jejich odpovědnost za toto antikomunistické vystoupení je mimořádně veliká...

Soudruh Š. je klidné, rozvážné a přemýšlivé povahy, k principům politiky KSČ dospěl rozumem i citem...

Na argumentaci, že člen SSM se nemůže dopouštět takové politické negramotnosti a takového nepochopení marxismu, pokud tímto způsobem přehlížel třídněpolitické aspekty některých událostí, odpověděl s. H., že účast na pohřbu byla jeho výrazem úcty nikoliv k Patočkovi, nýbrž úcty k filozofii samé...

A další citace...

Hodnocení článku: 4 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

FF "politicky zneužila" Palachovu smrt

KatkaVolna | Monday, 02.03. 2009 - 21:20:07 , 1950 čtenářů

Různé fakultní interpretace činu studenta Jana Palacha se dostaly do kolize poměrně brzy. Prvotní hromadné a jednoznačné přimknutí se k Palachově oběti nevydrželo, nápor oficiálního výkladu dějin byl silnější – alespoň navenek. A filozofická fakulta se svými pedagogy si v něm vykoledovala nálepku toho, kdo Palachovu smrt zavinil a navíc zneužil.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Seminář o KSČ na FF UK v letním semestru

KatkaVolna | Monday, 23.02. 2009 - 00:34:17 , 2089 čtenářů

Seminář Intelektuálové a moc v období normalizace: vedoucí úloha KSČ na FF UK se koná od začátku semestru každé úterý od 15.50 do 17.25 na Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK v Celetné v místnosti číslo 117. Náplň kurzu vychází z aktuálně probíhajícího výzkumu. Kromě konkrétní analýzy mechanismů fungování stranické organizace na FF UK v letech 1969-1989 se rovněž budeme soustředit na obecnější souvislosti tématu a na poznání možných metodologických přístupů k dějinám pozdních socialistických diktatur. Sylabus celého semináře naleznete při rozkliknutí titulku článku.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Pod dohledem StB: Za katedrou s cejchem agenta

KatkaVolna | Friday, 05.12. 2008 - 01:24:34 , 4749 čtenářů

Organizace tajná, nikoliv však ilegální - to byla obávaná Státní bezpečnost. Říkalo se, že na každém semináři pro ni aspoň jeden ze studentů fízluje a že i mezi kantory je plno estébáckých agentů. Možná to tak i bylo - nikdo neví. Ani devatenáct let po revoluci není prozkoumané, jak hustá síť najatých donašečů na fakultě fungovala, kdo z „agentů za katedrou“ byl přičinlivý udavač a kdo spíš vydíraná oběť. Přinášíme k tématu sondu prosincového čísla z rubriky ArchiFF časopisu FFakt.

Hodnocení článku: 4 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Podpora výzkumu - novinky

admin | Friday, 28.11. 2008 - 13:39:31 , 1848 čtenářů

Výzkum KSČ na FF UK po finanční podpoře Specifického výzkumu FF UK (2007, 2008) a Grantové agentury UK (2008) obstál i mezi juniorskými badatelskými projekty Grantové agentury AV ČR (2009-2011). Počátkem roku 2009 vyjde první edice dokumentů, rok na to druhá edice dokumentů a do tří let plánujeme vydat monografii studií o zkoumaném tématu.

Hodnocení článku: 5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Starci na chmelu pod dozorem

KatkaVolna | Thursday, 13.11. 2008 - 15:15:32 , 1898 čtenářů

Ani na chmelu se nedalo čekat, že si vysokoškoláci odpočinou od ideologie a režimních praktik. Ten neviditelný balík si tehdy všichni všude vozili s sebou. A tak sbírání „zeleného zlata republiky“ leckdy přineslo úrodu, která se dodnes zachovala v Archivu UK.

Hodnocení článku: 5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Normalizovaný Větrník: Kdo koho hlídal na kolejích?

KatkaVolna | Thursday, 13.11. 2008 - 15:09:08 , 2384 čtenářů

Předák kolejí, jednadvacetiletý M.K. měl udat na policii, že si na pokoji u jedné studentky někdo nechal kufr - a na základě této informace si ten někdo odseděl 14 let. To je realita ostře sledovaných studentských kolejí roku 1950, přemílaná v dnešních médiích. Pro rubriku ArchiFF v časopise FFakt jsme se proto zaměřili na pohled do pestrého kolejního života v éře šedé normalizace.

Hodnocení článku: 5 Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek

Nečlenové SSM pozor!

admin | Thursday, 30.10. 2008 - 16:52:11 , 1979 čtenářů

Do ciziny jen se svazáckým průkazem? To byla na fakultě velká kauza v roce 1975. Socialistický svaz mládeže (SSM) - podle stanov „spolubojovník KSČ“ - byl pro mladé od čtrnácti do třiceti. Řada studentů už na fakultu se svazáckým průkazem přišla, další do SSM dobrovolně vstupovali na vysoké. Časem v něm byli skoro všichni. A ani ti, kteří chtěli zůstat mimo svazácké struktury, se někdy srážce nevyhnuli.

Článek zatím neohodnocen Vytisknout článek Přidat první komentář Zobrazit celý článek
43 článků (5 stránek, 10 článků na stránku)
[ 2 | 3 | 4 ]
Přejít na:
Anketa
Má smysl zkoumat KSČ na Filosofické fakultě UK?

Ne, KSČ na fakultě nebyla nijak důležitá.
Ne, minulost je lépe nechat spát.
Snad ano, jen není jasné, kdo k tomu je oprávněný.
Ano, je to zatraceně potřeba.Výsledky
Další ankety

Účastníků 555
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

O registraci můžete požádat zde.Design layout by Jakub Dubec and Michal Krajcirovic.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.49 sekund